Ubezpieczenie samochodu – to warto wiedzieć


Ubezpieczenie samochodu będzie niezastąpione wówczas, gdy uczestniczymy w wypadku, grad zniszczy nam karoserię lub auto odmówi posłuszeństwa w środku lasu. Pytanie brzmi, na co możemy liczyć, kupując konkretny rodzaj ubezpieczenia? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się, czym różnią się od siebie poszczególne ubezpieczenia komunikacyjne i co nam oferują. Oto kilka ważnych informacji o ubezpieczeniu samochodu.

Ubezpieczenie samochodu – czym jest?

Być może komuś wydaje się, że wiedza dotycząca ubezpieczenia samochodu to wiedza tajemna. Jednak podstawowe wiadomości na temat ubezpieczeń komunikacyjnych nie powinny nikogo przerosnąć. Tym bardziej, że ubezpieczenie samochodu należy do najpopularniejszych polis kupowanych przez klientów. Ubezpieczenia komunikacyjne określone zostały w ustawie z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Należą one do segmentu ubezpieczeń majątkowych działu II. Dzielą się na ubezpieczenia, które musimy zapłacić, czyli obowiązkowe OC oraz dobrowolne, czyli AC i Assistance.

OC – obowiązek każdego właściciela samochodu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest jedynym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego, który musimy wykupić. Żaden właściciel pojazdu nie może uniknąć tego obowiązku, nawet jeśli auto stoi niesprawne na podwórku, a nie zostało wyrejestrowane. Podczas kontroli drogowej Policja sprawdza, czy kierowca posiada obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Jeśli przyłapie delikwenta bez aktualnej polisy OC, kary są bardzo dotkliwe. W 2019 roku za spóźnienie do 3 dni osoba jadąca autem osobowym zapłaci 900 zł, a ciężarówką 1350 zł. Po dwóch tygodniach zwłoki kary sięgają już 4500 zł w przypadku samochodu osobowego i aż 6750 zł dla auta ciężarowego.

Czy każdy z nas ma świadomość, w czym pomaga OC? Przecież wypadki, kolizje, czy drobne…Czytaj Więcej ….Źródło Bloga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subscribe To Our Newsletter