Antybiotyki u małych dzieci – to warto wiedzieć

10


Badania pokazują, że nadużywamy antybiotyków i bagatelizujemy problem lekooporności. Nawet w antybiotykoterapii u dzieci popełniamy kardynalne błędy. Jak ich uniknąć i o czym powinni pamiętać wszyscy rodzice?

Od pleśni do Nobla

Dokładnie 75 lat temu szkocki bakteriolog, Alexander Fleming, odebrał nagrodę Nobla za odkrycie pierwszego antybiotyku – penicyliny. Substancja wyizolowana z pleśni zrewolucjonizowała świat medycyny dając lekarzom oręż do walki z chorobami zakaźnymi, które były przyczyną śmierci i chorób setek milionów osób. Odkrycie Fleminga uznano za najważniejsze wydarzenie medyczne XX w. i zapoczątkowało erę antybiotyków, czyli leków stosowanych w terapii zakażeń bakteryjnych. Dzisiaj poza antybiotykami naturalnymi, dysponujemy także antybiotykami półsyntetycznymi i syntetycznymi. Ich skuteczność jest bardzo wysoka, niestety nieodpowiednie i nadmierne stosowanie może przynieść odwrotny skutek tzn. powodować, że bakterie staną się na nie oporne. Jak w takim razie mądrze stosować antybiotyki? Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które obowiązują zarówno dorosłych jak i dzieci.

Nie każda infekcja

Przede wszystkim pamiętajmy, że antybiotyk nie jest lekiem uniwersalnym. Nie działa na infekcje wywołane przez wirusy, a to właśnie one są wiodącym czynnikiem zakażeń układu oddechowego. Zdaniem ekspertów odpowiadają za 95 proc. przypadków ostrego zapalenia oskrzeli i ponad 80 proc. zachorowań na ostre zapalenie gardła. Początek ostrego zapalenia ucha środkowego jest wirusowy, ale dość często dochodzi do powikłań i dopiero wtedy trzeba zastosować antybiotyk. Dlatego zaufaj lekarzowi i nie wymuszaj przepisania leku.

Fachowa pomoc

Nigdy nie stosuj antybiotyku bez konsultacji z lekarzem – nie bez powodu są to leki dostępne wyłącznie na receptę. Każdy z antybiotyków ma własne spektrum działania, czyli grupę bakterii, wobec których jest skuteczny i takich, które nie są wrażliwe…Source link

Komentarze są zamknięte, ale 1 | Trackbacks i Pingbacks są otwarte.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić komfort użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuj Więcej